Polskie Radio
Przemysław Gintrowski [A my nie chcemy uciekać stąd]
A my nie chcemy uciekać stąd! Krzyczymy w szale wściekłości i pokory Stanął w ogniu nasz wielki dom! Dom dla psychicznie i nerwowo chorych!
Przemysław
Gintrowski

Zasłynął w latach 80. jako kompozytor i wykonawca piosenek do wierszy Zbigniewa Herberta oraz Jacka Kaczmarskiego. To dzięki jego interpretacjom zapamiętamy także innego poetę, Krzysztofa Marię Sieniawskiego.

Muzyka była jego pasją, której poświęcał się od lat siedemdziesiątych. W 1976 Gintrowski spotkał się z Jackiem Kaczmarskim na "Jarmarku piosenki”. Wkrótce powstał zespół artystyczny "Piosenkariat”, skupiający kilku artystów piosenki i kabaretu. Byli to m.in. Gintrowski, Kaczmarski, Klawe, Łapiński, Zygmunt. Ostatecznie doszło do wyodrębnienia tria Gintrowski-Kaczmarski-Łapiński, które funkcjonowało do końca 1981 roku oraz przez kilka lat, z przerwami, po roku 1990. W ramach tej współpracy Gintrowski współtworzył muzykę do programów: "Mury", "Raj", "Muzeum" oraz "Wojna postu z karnawałem".

Jako artysta solowy śpiewał i nagrywał poza cenzurą w stanie wojennym. Tak powstały dwa ważne programy tamtego czasu: "Pamiątki" i "Raport z oblężonego miasta", oparte na tekstach Herberta i Kaczmarskiego, a także Marka Tercza, Lothara Herbsta, Tomasza Jastruna czy Leszka Szarugi. Najsłynniejsze jego piosenki z tamtego czasu to "Gdy tak siedzimy", "Raport z oblężonego miasta", "Karzeł", "A my nie chcemy uciekać stąd", "Pieśń o śnie".

W roku 1991 nagrał program "Kamienie" do słów Jerzego Czecha, muzycznie oparty już głównie na elektronicznych brzmieniach. Podobnie zaaranżowane były jego trzy ostatnie płyty: "Odpowiedź" i "Tren" (z wierszami Zbigniewa Herberta) oraz "Kanapka z człowiekiem" i trzy zapomniane piosenki (do tekstów Kaczmarskiego, Olewicza, Szymańskiej, Bursy oraz jeden utwór Leonarda Cohena w tłumaczeniu Macieja Zembatego).

Istotną częścią dorobku artysty jest muzyka filmowa. Usłyszeć ją możemy w kilkudziesięciu filmach. Najważniejsze z nich, na których Gintrowski odcisnął swe piętno to: "Dziecinne pytania", "Matka Królów", "Dorastanie", "Ostatni prom", "Tato", a także znane seriale komediowe, jak "Zmiennicy", czy "13 posterunek".

Twórczość Gintrowskiego charakteryzowało niepowtarzalne brzmienie. Dzięki temu, że był uznanym kompozytorem muzyki filmowej, pracując nad oficjalnymi projektami wykorzystywał dostęp do profesjonalnych studiów nagraniowych, by rejestrować piosenki nielegalne. To owocowało rewelacyjną techniczną jakością nagrań i możliwością rozbudowy instrumentarium do rozmiarów niespotykanych w drugim obiegu. Ważną rolę odgrywała charakterystyczna barwa głosu i ekspresyjny sposób śpiewania.

Krzysztof Gajda

FILMY
playVideo
"Tren", Przemysław Gintrowski i Sinfonia Juventus (fragment koncertu)(12.12.2008)
playVideo
Przemysław Gintrowski: Płyta "Tren" to zrealizowanie mojego marzeniaW studiu Jedynki z Pawłem Sztompke (Warszawa 2008).
playVideo
Maciej Ślesicki: Przemek kojarzy się z mrocznym bardem, ale był wesołym facetem
playVideo
Maciej Ślesicki: Był niesłychanie uzdolnionym i szybkim zawodowym kompozytorem
playVideo
Maciej Ślesicki: Jego piosenki nigdy się nie zestarzeją
playVideo
Justyna Holm: Miałam szczęście, że Przemysław Gintrowski skomponował muzykę do moich wierszy
playVideo
Krzysztof Gierałtowski: Przemek był moim przyjacielem i bardem narodu
playVideo
Dariusz Łapiński: Gintrowski był częstym gościem w naszym domu, ale to nie był wujek, który głaskał po głowie. On przychodził do pracy
MÓWI PRZEMYSŁAW GINTROWSKI
Rodziców miałem zwyczajnych Wyniosłem z domu wielki szacunek do rodziny, bo widziałem, jak bardzo kochali się moi rodzice (Polskie Radio 2011)
Źle się czuję na salonach Ja jestem takim dość prostym chłopakiem (Polskie Radio 2011)
Patriotyzm jest albo nie Patriotyzm albo jest, albo go nie ma, nie ma nowoczesnego patriotyzmu, nie ma starego patriotyzmu (Polskie Radio 2011)
Pierwsze spotkania z Kaczmarskim Czasami ja Jackowi coś podegrałem na gitarze, czasem on mnie i jeszcze Zbyszek Łapiński się w to zaczął włączać (Polskie Radio 2011)
Rozdzielił nas stan wojenny W momencie, w którym Jacka zabrakło w Polsce, to pojawiły się głosy, że on uciekł, ale to nie była prawda (Polskie Radio 2011)
"Wyrwij murom zęby krat” Ludzie w tej piosence w tamtych czasach słyszeli to, co chcieli usłyszeć (Polskie Radio 2011)
Jesteśmy szczerzy na scenie Niczego nie udajemy na scenie, nikogo nie oszukujemy, publiczność nigdy nie da się nabrać na nieszczerość (Polskie Radio 1996)
Chcą mnie posłuchać To nie są przypadkowi ludzie, oni przychodzą na koncerty, bo chcą usłyszeć mnie i moje piosenki (Polskie Radio 2011)
Wielki poeta, wielki człowiek Kiedy poznałem Herberta i z nim porozmawiałem, wiedziałem, że mam do czynienia nie tylko z wielkim poetą, ale i z wielkim człowiekiem (Polskie Radio 2008)
Zbigniew Herbert, tekściarz pana Gintrowskiego Herbertowi na początku nie podobało się, że śpiewam jego wiersze (Polskie Radio 2011)
PIOSENKI
Modlitwa o wschodzie słońca słowa: Natan Tenenbaum, muzyka: Przemysław Gintrowski
Tylko kołysanka słowa: Justyna Holm, muzyka: Przemysław Gintrowski
Powrót słowa: Jacek Kaczmarski, muzyka: Przemysław Gintrowski
Prośba słowa: Zbigniew Herbert, muzyka: Przemysław Gintrowski
A my nie chcemy uciekać stąd słowa: Jacek Kaczmarski, muzyka: Przemysław Gintrowski
Epitafium dla Sergiusza Jesienina słowa: Krzysztof Maria Sieniawski, muzyka: Przemysław Gintrowski
Ja słowa: Jacek Kaczmarski, muzyka: Przemysław Gintrowski
Autoportret Witkacego słowa: Jacek Kaczmarski, muzyka: Przemysław Gintrowski
Gdy tak siedzimy słowa: Leszek Szaruga, muzyka: Przemysław Gintrowski
ZDJĘCIA Przemysław Gintrowski