Polskie Radio
Stanisław Staszewski [Bal kreślarzy]
Więc jeszcze seta, znakomicie
Padniemy, ale zgódźcie się
Że z tylu różnych dróg przez życie
Każdy ma prawo wybrać źle.
Stanisław
Staszewski

Nie zdobył sławy za życia. Jest autorem niespełna trzydziestu piosenek, które jednak znalazły swoje istotne miejsce w polskiej kulturze, dzięki wykonaniom Jacka Kaczmarskiego oraz Kazika Staszewskiego, syna Artysty, z zespołem Kult.

Stanisław Staszewski był z zawodu architektem. W latach 60. został naczelnym architektem Płocka, jednocześnie czynnie uczestnicząc w życiu artystycznym i towarzyskim miasta. W efekcie konfliktu z władzami został wyrzucony z partii i pozbawiony funkcji. Wyjechał do stolicy, a w 1967 wyemigrował do Francji, mieszkając głównie w Paryżu.

Jego ballady odnosiły się często do rzeczywistych osób i zdarzeń. Autor opisywał życie, korzystając z pełnej palety barw i emocji – od wzniosłych uczuć przez szorstkość cierpienia po liszaje nałogów. Dzięki magii języka Staszewskiego szara codzienność zaczyna błyszczeć barwnymi refleksami, odbitymi od szkła lub zimnego ostrza. Zwyczajni ludzie stają się bohaterami niezwykłych opowieści, w których emocje pokonują nicość, a uśmiech przezwycięża ból.

Stanisław Staszewski nie miał warunków wokalnych i instrumentalnych, by za życia zaznać kariery pieśniarza. Słabej jakości nagrania trafiły w latach osiemdziesiątych do Jacka Kaczmarskiego, który wykonywał kilka piosenek w czasie swoich nieoficjalnych występów. W ten sposób popularyzował takie utwory jak: "Celina", "Baranek", "Inżynierowie z Petrobudowy", "Bal kreślarzy", czy 'Marianna". W latach dziewięćdziesiątych powstał film dokumentalny "Tata Kazika". To wówczas syn artysty, popularny lider zespołu Kult, zainteresował się twórczością ojca. Owocem tej fascynacji stały się dwie płyty Kultu: "Tata Kazika" i "Tata Kazika 2", rozsławiając piosenki Stanisława Staszewskiego. Współcześnie Kazik wykonuje je z zespołem Kwartet Proforma, a własną płytę pt. "Mój Staszewski" nagrał też aktor i piosenkarz Jacek Bończyk.

Krzysztof Gajda

FILMY
playVideo
Kazik Staszewski: Taty twórczość długi czas mnie nie interesowała, chociaż wiedziałem, że pisał piosenki
playVideo
Kazik Staszewski: W książce o moim tacie znajdą się jego niepublikowane listy, piosenki, artykuły, proza
„TATA MIMO WOLI”
Mojego tatę znałem krótko. Miałem nieco ponad 4 lata, gdy wyjechał i niecałe 10, gdy umarł. Była jeszcze krótka wizyta w '71 i kontakt listowy (głównie z jego strony, choć i ja się starałem - zwłaszcza gdy chciałem, aby mi coś przysłał). Potem poznawałem go od początku lat 90. poprzez jego muzykę, listy do innych członków rodziny czy rozmowy z ludźmi, którzy go znali. Fenomenalny film Jurka Zalewskiego pokazał go jako barda, artystę. Tata miał jednak więcej twarzy. Mój przyjaciel Jarek Duś, z którym miałem zaszczyt współpracować przy powstawaniu niniejszej książki stwierdził słusznie, że to ostatnia szansa, by spróbować spisać kompletna biografię taty. Czy nam się to udało? To już ocenicie państwo sami. A jako, że tata pisał niebanalnie postanowiliśmy, by był trzecim autorem tej książki. Czy może to On pozwolił, abyśmy my byli współautorami? (Kazik Staszewski).
"Tata mimo woli" - pierwsza biografia Stanisława Staszewskiego ukazała się 5 maja 2014 roku nakładem Wydawnictwa Kosmos-Kosmos. Jej autorami są: Kazik Staszewski i Jarosław Duś.
PIOSENKI
Bal kreślarzy słowa i muzyka: Stanisław Staszewski
A gdy będę umierał słowa i muzyka: Stanisław Staszewski
Baranek słowa: Adam Mickiewicz, Stanisław Staszewski, muzyka: Stanisław Staszewski
Inżynierowie z Petrobudowy słowa i muzyka: Stanisław Staszewski
Knajpa morderców słowa i muzyka: Stanisław Staszewski
Kołysanka stalinowska słowa: Stanisław Staszewski, muzyka: autor nieznany
Śmierć Poety słowa: Konstanty Ildefons Gałczyński, muzyka: Stanisław Staszewski
Celina słowa i muzyka: Stanisław Staszewski